Karaciğer ve Görevleri

Karaciğer ve Görevleri

Karaciğer diyaframa adını verdiğimiz karın boşluğu ve göğüs boşluğunu ayıran kasın hemen altında ve karın boşluğunun sağ üst kısmında bulunur. Bir insan karaciğeri ortalama 1.5-2 kg ağırlığındadır. Karaciğer sağ ve sol olmak üzere 2 ana parçadan oluşur. Karaciğer vücudumuzun en çok kanlanan organı olup dakikada 1200 mlt. kan geçişi olmaktadır. Vücudumuzdaki damarlar kalpten organlara gelen kanı taşıyan atardamarlar olan “arter” ve organlardan kalbe dönen kanı taşıyan toplardamarlar olan “ven” olarak 2 tipe ayrılmıştır. Karaciğere gelen kan, sindirim sistemi ve dalaktan dönen venöz kanı taşıyan portal ven ve atardamar olan hepatik arter isimlerindeki 2 ayrı damarla gelir. Karaciğerden çıkan kan vücudun en büyük toplardamarı olan vena cava’ya dökülür. Karaciğerin ürettiği safra ise safra kanalı ile bağırsağa dökülür.

Karaciğerin temel görevleri şunlardır; Ağızdan alınan besinleri vücudun kullanabileceği karbonhidrat ve proteinlere dönüştürür. Yağların sindirimi için safra üretir. Kan pıhtılaştırıcı faktörleri, enzimleri ve diğer proteinleri üretir. Vücuda zararlı olabilecek ilaç ve alkol gibi toksin maddeleri temizler. Bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

“Karaciğer kendini yenileyebilen vücuttaki tek organdır.“

Sağlıklı bir karaciğerin %70’i çıkarılsa bile karaciğer fonksiyonları normal kalır. Yani karaciğerin minimum %30’u işlevi için yeterlidir. Üstelik alınan karaciğer dokusu 3-6 ay içinde kendisini hücresel olarak çoğaltarak büyütmektedir. Bu durum, karaciğer naklinde karaciğerin yarısının karaciğer yetmezliği olan hastalara başarıyla nakledilmesini de açıklamaktadır.