Karaciğerinizde Yağlanma Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Karaciğer yağlanması her 3 kişiden 1’ini etkileyen ve sıklığı dünyada gün geçtikçe artan bir sorun haline gelmiştir. İşlenmiş,birçok katkı maddesini içeren hazır besinlerin,glukoz şurubunun, früktozun yaygın kullanımı, fastfood, hareketsizlik, obezite modern çağın hastalığı olan karaciğerde yağlanmayı da beraberinde getirmiştir.

Basit yağlanma olan kişilerde genellikle belirgin bir şikayet yoktur  ve genellikle de  yalnızca rutin kan testleri veya tesadüfen yapılan ultrasonografi, MR  yada karaciğer biyopsisi gibi işlemler sırasında tespit edilir.  Ancak yağlanma ilerleyip iltihap ve sonrasında siroza yol açarsa kişide önce yorgunluk ve halsizlik sağ karın bölgesinde dolgunluk hissi ardından da belirgin siroz bulguları kendini gösterir. Karaciğer yağlanmasının en fazla geliştiği kişiler; obezite, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diabeti olan kişiler olup bu kişilerin neredeyse %80’inde karaciğer yağlanması vardır. Bu yüzden bu gibi risk altındaki insanların kan tahlili ve radyolojik yöntemler ile ile karaciğerde yağlanma kontrolünü yaptırmaları gereklidir.

Karaciğer yağlanmasının tespiti için hem kan tahlili hemde radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Kan tahlili olarak; AST,ALT,GGT özellikle istediğimiz testlerdir. Ayrıca kişide yağlanmaya yol açan insülin direnci için HOMA-IR ve Açlık kan şekeri , Kolesterol ve Trigliserid düzeylerinin kontrol edilmesi de gereklidir. Radyolojik görüntüleme açısından en çabuk ve pratik uygulanan yöntem ultrasonografi olmakla beraber basit ultrason cihazlarındansa karaciğerin sertlik derecesini de ölçen elastografi veya fibroscan ismini verdiğimiz çok fonksiyonlu cihazlar karaciğeri değerlendirmek için daha etkilidirler. Yağlanmanın derecesi açısından ise MR üzerinde bazı özel programlar , veya tomografi son derece değerli bilgiler vermektedir.

Peki yağlanma saptanırsa ne yapmak gerekiyor?

Karaciğerde yağlanma saptanan kişilerde vücut ağırlığının yüzde 10 kadarını verecek bir diyet ve egzersiz programı ile yağlanma giderilebilmektedir. Karbonhidrattan zengin gıdaları,fastfood ürünlerini, doymuş yağ içeren gıdaları azaltılıp  akdeniz tipi beslenmeye geçilmesi, akşam 7 den sonra yeme eylemine son verilmesi ve günde en basitinden yarım saatlik yürüyüşler yapılması ile bu büyük oranda başarı sağlanabilir.